ראשי » חדשות בחקלאות 

 
 
קריר להכיר - יין חדש מרימונים
 
השוס המפתיע של ענף היין - יין הקיץ Refreshing המבוסס על טהרת הרימון ומושק לראשונה החודש בישראל ארה"ב אירופה ויפן. היין החדש הוא פיתוח ייחודי של יקב הבוטיק "רימון" מכרם בן זמרה - היקב היחידי בעולם המייצר יינות מרימונים.
 
שלומית קידר 07/03/2015 AgriSupportOnline
 

יין רימונים חדש מבית יקב רימון

 

אל סדרת היינות עטורי השבחים של יקב רימון מצטרף גם refreshing. יין רימונים מבעבע קלות המותאם במיוחד לימי הקיץ החמים.

היין על טהרת הרימון הוא פיתוח ייחודי של יקב הבוטיק "רימון" מכרם בן זמרה ומושק לראשונה החודש בישראל ארה"ב אירופה ויפן.

כל הסיפור התחיל לפני 14 שנים כשבעל היקב נתקל בכתבה על סגולות המרפא של הרימון, ומייד החליט לגדל רימונים. הוא הזמין מספר שתילים של רימונים (כיום יש בארץ כ- 150 זנים של רימונים, ובעולם יש כ- 1000 זני רימון)

מטרתו הראשונית הייתה להשביח זן רימון נוסף ולשווקו למאכל.

על מנת להשביח זן רימון למאכל, ביצע בעל היקב הכלאות בין זנים שונים של עצי רימון, שתל אותם וכעבור ארבע שנים התגלה זן רימון שונה ומיוחד.

שוני חיצוני שבלט לעין הוא גודלו של הרימון, רימון המגיע למשקל שבין קילו מאתיים לקילו ארבע מאות, בהשוואה לכל רימון אחר שנראה בשווקים זהו רימון גדול בהרבה משאר הרימונים המגיעים לארבע מאות עד שמונה מאות גרם.

בעקבות שוני חיצוני זה, נשלח הרימון לבדיקת מעבדה, שם גילינו שלא רק שהרימון מאוד גדול, אלא גם שרמת הסוכר בו מאוד גבוהה בהשוואה לכל רימון אחר וזהה לרמת הסוכר בענבים ליין.

(רמת הסוכר בפרי מגיעה ל- 22-26 בריקס, כשבריקס זו מידת סוכר בפרי)

עקב ממצאים אלו, עלה הרעיון לייצר יינות מרימונים- בעקבות רמת הסוכר הזהה לענבים ליין.

בתחילה, הרעיון התחיל בקטן, עם חבית יין אחת ומספר קטן של בקבוקים, שחולקו למשפחה וחברים על מנת לראות מהן התגובות ליין רימונים. הפידבקים היו מצוינים והאהדה ליין גברה בקרב כלל הטועמים. עם רשמים חיוביים אלו התחיל לצמוח ולגדול יקב רימון.

תהליך ייצור היין:

מיד לאחר קטיף הרימונים, הרימונים מגיעים ליקב ומתחיל השלב הראשון, שלב ההפרדה.
חשוב לנו להפריד בין גרגרי הרימון לקליפה הלבנה של הרימון. הקליפה הלבנה הינה מאוד מרירה ואנו לא רוצים שמרירות זו תהייה מורגשת ביין, לכן כל הרימונים נכנסים למכונת הפרדה מיוחדת המפרידה בין גרגרי הרימון לקליפה באופן הבא: כלל הרימונים מונחים על מסוע, הכתר של הרימון נקדח ונחתכים בו שישה חתכים נוספים, למעין צורת כוכב. הרימון נלחץ כלפי מטה על ידי גלגלי סיליקון, כך שהוא נפתח לפלחים. מלמטה מגיעות מניפות אוויר עם לחץ אוויר חזק, המנתק את הגרגר מהקליפה. כל הגרגרים נופלים למפל של מים, על מנת להפריד גם את המחיצות הלבנות שבין התאים כך שבשטיפה- גרגרי הרימון שוקעים והמחיצות צפות.

גרגרי הרימון ממשיכים לשלב הבא בתהליך, הוא תהליך הסחיטה למיץ.

הגרגרים נכנסים למכונת הסחיטה, הסוחטת כשלושה טון רימונים בדקת סחיטה. בתהליך זה הסחיטה עדינה ואינה פוגעת בגרגר הלבן של הרימון, שהוא מאוד חשוב לנו לייצור שמן זרעי הרימון (ע"ע). מיץ הרימון שהתקבל ממשיך לשלב הבא- תהליך תסיסה.

תהליך התסיסה - בתסיסה, הסוכר הטבעי של הפרי הופך לאלכוהול באמצעות שמרי היין. שמרי היין שאנו מוסיפים למיכלים מפרקים את הסוכר, ותוצר פירוק זה הינו אלכוהול.
התסיסה ביין הרימונים ארוכה מיין רגיל, כשבגפן התסיסה נמשכה כשבוע עד שלושה שבועות, ביין הרימונים התסיסה נמשכת כחודשיים עד ארבעה חודשים.

התסיסה ארוכה יותר מכיוון שמאוד חשוב לנו לשמר את הערכים הבריאותיים של הרימון (ויטמינים, ברזל, סידן, נוגדי חמצון- אנטי אוקסידנטים שמצויים ברימון בריכוז מאוד גבוה) אנו מצליחים לשמר את כלל הערכים הבריאותיים באמצעות תסיסה ארוכה, בטמפרטורות נמוכות מאוד. לא בלבד שאיננו מבשלים את היין, הטמפרטורות בתסיסה קרות, כך אנו משיגים שימור של ערכי הבריאות של הרימון ואף השתבחות שלהם ביין. הגוף שלנו אינו מצליח לפרק רכיבים חשובים המצויים ברימון בצורתו הטבעית או כמיץ, וכאן תהליך התסיסה מסייע לנו, מכיוון שבתסיסה מפורקים הרכיבים שגופנו לא מצליח לפרק- כך שהספיגה בגוף של הערכים הבריאותיים, נעשית יותר יעילה.

לאחר תהליך התסיסה היין עובר להתיישנות בחביות עץ אלון צרפתי, עשרה עד עשרים וארבעה חודשים, כשמשך הזמן משתנה בין סוגי היין. היישון בחבית, נותן ליין טעמים מיוחדים המתקבלים מעץ האלון ומאריך את חיי המדף של היין . היין מתגבש ומקבל גוף עמוק וניחוחות מיוחדים, מלבד ניחוחות הרימון המשכרים, ניתן להבחין בניחוח פירות יער ושוקולד.

לאחר היישון בחבית, היין עובר לבקבוק, נח במשך חודש בבקבוק  ונכנס לחנות.

ערכים בריאותיים ביין - הודות לריכוזים גדולים של ויטמינים מסדרת A,B,c,, ברזל, סידן, נוגדי חמצון (אנטי- אוקסידנטים), היין מאוד בריא ומומלץ על ידי רופאים למניעת מחלות לב וטרשת העורקים, כנגד הכולסטרול הרע הדם (LDL), לסוכרתיים היין מאזן את רמות האינסולין בדם (מחקרים הראו שסוכר הרימון שונה בהרכבו מכל סוכר אחר ולכן מתפרק בצורה שונה בדם, כך שהוא מומלץ לסוכרתיים) יין הרימון עוזר במניעת התפתחות תאים סרטניים, ואף עוזר בהשמדת תאים סרטניים קיימים, הודות לריכוז מאוד גבוה של נוגדי חמצון- הנלחמים ברדיקלים החופשיים  ומאיצים את חידוש תאי הגוף.

שמן זרעי הרימון - מוצר נוסף ומאוד מיוחד שאנו מפיקים ביקב, הינו שמן זרעי הרימון. לאחר הסחיטה של הגרגר האדום למיץ, אנו מייבשים את הגרגר הלבן של הרימון ובאמצעות כבישה קרה מפיקים את השמן.
השמן מהווה מיצוי של כלל הערכים הבריאותיים המצויים ברימון ונודע בסגולות הריפוי שלו.
לשמן שימוש בריאותי וכן שימוש קוסמטי.
שימוש בריאותי- על ידי טפטוף של 2-5 טיפות תחת הלשון כל יום, בשעה קבועה, השמן נספג ישירות למערכת כלי הדם ומסייע בהורדת לחץ דם גבוה, כנגד הכולסטרול הרע בדם(
LDL
), לסוכרתיים השמן מאזן את רמות האינסולין בדם, כמו כן השמן משמיד תאים סרטניים בסרטן השד(השמן רעיל לתאי סרטן התלויים באסטרוגן).
בשימוש חיצוני השמן הינו אנטי- דלקתי, כך שיעיל כנגד דלקות עור, דלקות פרקים, דלקות מעיים.
שימוש קוסמטי- לרימון יש סגולות הבהרה, לכן הוא מבהיר כתמים על גבי העור- כתמי פיגמנטציה וכתמי שמש. כמו כן השמן מחליף את פעולת הסרום, כך שניתן למרוח אותו בערב על פנים נקיות- מסביב לעיניים ומסביב לפה, או כמסכת לילה- השמן מחדש את תאי העור ואת האלסטיות של העור ולכן יעיל כנגד קמטים.

סוגי היינות:

יין תוסס refreshing החדש -
 יין רימונים מבעבע קלות המכיל 16% אלכוהול עם גוון ורדרד של שקיעה המותאם במיוחד לימי הקיץ החמים. היין על טהרת הרימון הוא פיתוח ייחודי של יקב הבוטיק "רימון"  ומושק לראשונה החודש בישראל ארה"ב אירופה ויפן.
המלצת ההגשה של יינן היקב היא לללגום כוס של יין רירפשינג בליווי שתי קוביות קרח.  את התענוג הקיצי בעלות של 59 ש"ח לבקבוק ניתן להשיג בחנויות היין וברשתות השיווק המובחרות וכן בדוכן הקונספט "רימון" שבקניון רמת אביב.

יין רימונים יבש - יין יבש משמע יבש מסוכרים. יין שעבר תהליך תסיסה מלא של ארבעה חודשים, כך שכל הסוכר הטבעי של הפרי הפך לאלכוהול.
היין התיישן במשך ארבע עשרה חודשים בחביות עץ אלון צרפתי ומכיל כ- 13.8 אחוזי אלכוהול.
החמיצות ביין גבוהה מיין ענבים יבש, לכן מומלץ לאוורר אותו במשך 10-15 דקות, מכיוון שהחמיצות יורדת בצורה מאוד משמעותית ומורגשת.
היין היבש הינו יין שולחני שמשתלב נהדר בארוחת בשר או דגים.

יין קינוח רימונים - יין מתקתק, בעל טעם מאוד דומיננטי של הרימון, הטעם הפירותי מאוד מורגש בו מכיוון שהוא עובר רק 60% סינון, ולכן גם ניתן להבחין במשקעים.
התיישן במשך עשרה חודשים בחביות עץ אלון צרפתי, מכיל כ- 15 אחוזי אלכוהול.
ביינות המתוקים אנו עוצרים את תהליך התסיסה באמצע- על ידי הוספה של אלכוהול (שגם הוא מזוקק מהרימון) האלכוהול שהוספנו הורג את שמרי היין וכך נעצרת התסיסה, כך לא כל הסוכר הטבעי של הפרי הופך לאלכוהול ומכאן הטעם המתקתק של היין.
יין הקינוח משתלב נהדר בסיום כל ארוחה ועם גבינות בשלות.

יין פורט רימונים - יין בסגנון פורט, הינו יין שמתיישן בחביות בשמש. היין שלנו התיישן במשך 18 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי- בשמש, כשהחביות נשמרות בחממה.
בתהליך זה 30 אחוז מהיין מתאדה, כך שהוא מקבל מרקם מאוד מיוחד, יותר  מרוכז וסמיך. היין מקבל טעמים וניחוחות מאוד מיוחדים ומעושנים מהחבית המתיישנת בשמש.
ביין הפורט יש כ- 18 אחוזי אלכוהול, מתאים לפתיחת הארוחה ולסיומה, הודות לחריפות המיוחדת שלו אף ניתן לשלב אותו בארוחה חלבית או עם בשר.

יין יבש מסדרת הפרימיום - יין רזרב המיוצר מהרימונים המובחרים ביותר, כשיועדו לו לכך שטחים מיוחדים. כל רימון נבחר בקפידה לפני שהוא ממשיך לתהליך ייצור היין.
היין מתיישן במשך 24 חודשים בחביות עץ אלון צרפתי, כשזה משך זמן כמעט כפול מהיין היבש הרגיל. ביין הפרימיום החמיצות של הרימון הרבה יותר מעודנת וביישון הארוך בחבית הוא סופג טעמים וניחוחות מיוחדים ומשכרים מהעץ.
13.8 אחוזי אלכוהול, יין יבש משובח לארוחת בשר או דגים. לחובבי יינות יבשים ולמביני עניין.

האתר של יקב רימון www.rimonwinery.com או מכל טלפון *רימון.

 
 

מטע רמונים - כרם בן זימרה
מטע הרימונים - כרם בן זמרה